KAZANDIK

Beyoğlu Planları İptal!

Basın bültenini indirmek için tıklayın

Mahkeme kararı detaylı bilgi için tıklayın

Beyoğlu Semt Dernekleri tarafından açılan davada, Beyoğlu Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planları’nın iptaline karar verildi.

Cihangir’de nefes alabileceğimiz, ortak ürettiğimiz, ortak paylaştığımız, birbirimizi bulabildiğimiz müşterek bir yeşil alana zamanını, emeğini ve sevgisini veren Roma Bostanı İnsanları olarak bu kararı kutluyoruz.

Karar yeşil alanlar konusunda çok net.

Cihangir Roma Bahçesi örneğinde olduğu gibi, mevcut yeşil alanlara, Sosyal-Kültürel Tesis Alanı işlevi dahil planla önerilen her tür yapılaşmanın yeşil alanları betonlaştıracağı ve olumsuz etkileyeceği yönünde verilen karar çok net. Mahkeme, yeşil alanlara ilişkin Plan kararlarının uygulanmasının sakıncalarını şöyle özetliyor:

‘Beyoğlu gibi yoğun ve sık yapılaşmanın olduğu ve açık alan elde etmenin neredeyse imkânsız olduğu koruma alanlarında mevcut yeşil alanlar içerisinde yapılması öngörülen her türlü yapılaşmanın yeşil alanın niteliğini bozacak ve yeşil alan standartlarını olumsuz etkileyecek bir işlem olacağı, yapılaşma ile ağaçların mevcut durumunun kısmen korunabilse de betonlaşma sonucunda yeşil alan / park niteliğinin ortadan kalkacağı, açık yeşil alanların bir afet durumunda acil toplanma noktaları olarak işlev gördüğü, Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliğinin 21/13 maddesi de “imar planlarında afet ve acil durumlarda ihtiyaç duyulabilecek açık alan, yol ve diğer mekânsal ihtiyaçlar gözetilir.” ifadesini içerdiği, yeşil alanların kısmi de olsa yapılaşma ile daraltılması ya da tamamen kaldırılmasının acil toplanma noktalarının da daralacağı / yok olacağı anlamına geldiği, mevcut yeşil alanlar üzerine öngörülen her türlü yapılaşma kararının şehircilik ilkeleri ve kamu yararı ile örtüşmediği’.

Emsal olsun, ilham olsun!

Yeni plan hazırlığı sürecinde de sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmaya devam ederek, bostanın ve tüm yeşil alanların kent halkının ihtiyacı gözetilerek bütüncül bir yaklaşım ile planlanması için çalışmaya devam edeceğiz. Roma Bahçesi alanının mahalleli tarafından kullanılan, mahalleliye ekolojik ürünleriyle, yetiştiricilik kurslarıyla, rekreasyon ve dinlenme  imkanlarıyla hizmet eden canlı ve güzel bir yer olmasını sağlayacak planlama yaklaşımını ortaya çıkartmak için uğraşacağız. Cihangirlilerle, İstanbullularla hep beraber, bunu başarabiliriz.

Kendi bahçemizi yaşamla dolu tutmakta, geleceği hayal etmekte ısrarlıyız.

Bu Pazar Bostan’dayız, herkesi bekliyoruz.

İatanbulluları, Cihangirlileri, bostan insanlarını, nefes alacağımız alanları kendimizin yaratması gerektiğinin bilincinde olan herkesi, 23 Temmuz Pazar günü saat.18.00 te Roma Bostanı’nda pikniğe bekliyoruz. Muziği, yiyecekleri, gün batımını ve sevincimizi paylaşıyor olacağız. Toprağa ve birbirimize değmeye devam edelim.

Başka bir hayatın mümkün olma ihtimalini seviyoruz.

 


ROMA BOSTANI İNSANLARI BOSTANI KIŞA HAZIRLAMAK İÇİN BİR ARAYA GELİYOR

FARKINDA VE BİRLİKTE OLALIM.

img_2837

Kış geliyor, gelin Bostan’da birlikte olalım.

Herkesleri 12 Kasım Cumartesi günü saat 14:00’te Bostan’da buluşup, kışlık fideleri bostanın sebze yataklarına dikmek için bir araya gelmeye davet ediyoruz.

Son bir buçuk yıldır, Roma Bostanı’nda toprağın şifasına ve birlikte üretmenin keyfine inanan birçok insan; çocuklarımızla, komşularımızla ve toprağa değmek isteyen pek çok yeni arkadaşımızla birlikte, İstanbul’un göbeğindeki bu alanı önce temizledik, sonra toprağı hazırladık, fitilli yatak sistemleri ve kompost kutuları yaptık, ektik, biçtik, suladık.

Hepsini birlikte yaptık.

Şu anda Roma Bostanı’nda elma, zeytin, erik, ayva, Trabzon hurması, iğde, nar, ve incir  ağaçları var.  Ayrıca destek türlerden defne, hatmi, gül ibrişim, erguvan, sinameki, bögürtlen, ardıç, mazı, fil bahri, hanımeli, katır tırnağı, biberiye, lavanta, kekik, kurtbağrı, kartopu, ateş dikeni, kokar ağaç, şimşir ve tabii mevsimlik sebzelerden domates, biber, patlıcan, salatalık, fesleğen, marul var. Hepsini ayrı seviyoruz.

Ve Roma Bostanı’nda çıkan bütün ürünler yolu bostandan geçen herkesle paylaşılıyor.

İsteyen herkes  bostan ürünlerini hiçbir ücret ödemeden alabiliyor.

Şimdi kış geldi. Yine kış fidelerimizi ve fidanlarımızı dikme zamanı.

Siz de gelin.

Peki, son günlerde Roma Bahçesi’nde bir şeyler oldu. Ne oldu?

20 Ekim Perşembe günü bostanın yakınındaki otopark olarak kullanılan alanda bir inşaat başladı. Arkeolojik ve jeolojik etüt gerektiren alan olduğu halde müze denetimi dışında, tabelasız, ruhsatsız. Mahallelilerin tepkileri üzerine inşaat durdu.

25 Ekim Salı günü Çevik Kuvvet koruması altında iş makineleri tekrar çalışmaya başladı. Henüz Arkeoloji müzesinden kimse gelmemişti. Yine mahalleliler oradaydı; kepçe durduruldu.

27 Ekim 2016 tarihinde, çalışmaların İstanbul Arkeoloji Müzeleri denetiminde yapılması gereği kararı alındı. Bu karara rağmen 1 Kasım Salı günü iş makineleri Özel Tim eşliğinde tekrar çalışmaya başladı. Gerekli karar tanınıp iş makinalarının durdurulmasına kadar geçen zamanda, arkeolojik bulguları içeren dolguların önemli bir kısmı yok edilmiş oldu. Yani inşaat durdu, ama miktarı bilemediğimiz arkeolojik bulgu hafriyat kamyonlarıyla gitti.

Şu anda buradaki  kazılar müze   tarafından görevlendirilen uzmanların denetiminde yapılıyor. Cihangir Güzelleştirme Derneği ve Arkeologlar Derneği hukuki işlem başlatacaklarını açıkladılar.
http://www.ulusalkanal.com.tr/roma-parki-nda-son-durum-video,6503.html

Beyoğlu Koruma Amaçlı İmar Planları kapsamında buraya dört tane üç katlı ‘sosyal tesis’ adı altında bina yapılmak isteniyor. Biri şu anda inşaatın başladığı yer, biri bostanın olduğu yer diğer ikisi Roma Parkı’nın içinde olmak üzere.

Detaylı bilgi: http://romabostani.org/?page_id=1090

Tehlikenin geçtiğini düşünmek istiyoruz, ancak kaygılıyız.

Oysa biz ne istiyoruz?

Roma Bostanı’nı, sürdürülebilir, dört mevsim ürün alınabilen bir “Gıda Ormanı”na ya da “Orman Bahçesi”ne dönüştürmek istiyoruz. Yani, bir bahçede farklı boylardaki erik, elma, akasya, erguvan gibi ağaçların arasında çalıların, onların yanlarında çeşitli otların olduğu, toprağın yer örtücülerle kaplandığı, ağaç dal ve köklerinin sarmaşıklar ile sarıldığı bir yer.

Gıda ormanı ilk yıllarda bizim bakımımıza ihtiyaç duysa da belli bir zaman sonra doğal bir orman gibi, kendi kendine yeten bir sisteme dönüşüyor.

Doğrudur, geleceği hayal ediyoruz.

Hem de, mahallemize, meydanlarımıza, ağaçlarımıza, suyumuza, parklarımıza ve toprağımıza dokunmasınlar, biz dokunalım istiyoruz.

Bu vesileyle, “Roma Bahçesi imara açılmamalı, katılımcı yöntemlerle İstanbullulara açılmalı” diyoruz. Bunun için imza verebilirsiniz: https://change.org/romabostani

Toprak iyileştirir.  Birlikte olmak da.

Gelin, kışlık ürünlerimizi ekelim, daha çok ağaç dikelim, nefes alanımızı güle oynaya, üreterek koruyalım. Toprağa değelim, birlikte ve farkında olalım, göğe bakalım.

Kabul edelim, ihtiyacımız var buna.

dsc_0017-1