Bostanı Kışa Hazırlıyoruz

ROMA BOSTANI İNSANLARI

BU HAFTA SONU YENİDEN BİR ARAYA GELİYOR,

BOSTANI KIŞA HAZIRLIYORUZ…

bostan-1024x682

‘Kış geliyor. Eve kapanmak yok.

Bildiğimiz en iyi şeye, doğaya dönüyoruz! ‘

“Az laf çok iş” diye başlamıştı her şey. Geçtiğimiz yaz, permakültür ilke ve prensipleriyle tasarlanan Cihangir Roma Bostanı’nda, önce sebze yatakları, kompost kutuları yaptık, daha sonra bostanın çevresini ağaçlandırdık, teraslara çalılar ve baharatlar diktik.

Bereketli oldu dikilenler. Bir kaç ay içinde domates, biber ve patlıcan yedik . Yolu bostandan geçen herkesle paylaştık ürünlerimizi. Lavanta, biberiye, fesleğen ve kekik topladık.

Yaz boyunca organik atıklardan kompost, atık kumaşlardan halat yapmayı öğrendik, halatları bostanı renklendirmek için kullandık.

Mahallenin çocuklarıyla tohum topları yapıp tohumları toprakla buluşturduk.

Çöp topladık.

Git gide çoğaldık, bostan yeni arkadaşlarla buluşma yeri oldu.

Sonbaharın gelişiyle yaz sebzelerini hasat ettik, atıklarını kompostumuza ekledik. Şimdi de kış fidelerini toprakla buluşturma zamanı.

Evlere saklanmayalım, sokağa çıkalım. 7 Kasım cumartesi günü saat 12,00’de Bostan’da buluşup. Kışlık fideleri bostanın sebze yataklarına dikmek için bir araya geliyoruz.

Yeni bir hikaye: Gıda ormanımız olsun mu?

Roma Bostanı’nı, sürdürülebilir, dört mevsim ürün alınabilen bir  “Gıda Ormanı”na ya da “Orman Bahçesi”ne dönüştürmek istiyoruz. Yani, bir bahçede farklı boylardaki ceviz, akasya, erguvan gibi ağaçların arasında çalıların, onların yanlarında çeşitli otların olduğu, toprağın yer örtücülerle kaplandığı, ağaç dal ve köklerinin sarmaşıklar ile sarıldığı bir yer. Tüm bu farklı katmanlardaki türler birbirleriyle uyum içinde yaşayabiliyor. Doğal bir orman ekosistemini örnek alarak oluşturulmuş bu sistemde, kullanılan ağaçlar, gıda üreten, toprağa yarar sağlayan, yararlı böcekleri çeken, hayvanlar için önemli türlerden seçiliyor. Gıda ormanı ilk yıllarda bizim bakımımıza ihtiyaç duysa da belli bir zaman sonra doğal bir orman gibi, kendi kendine yeten bir sisteme dönüşüyor.

Mevsim olarak ağaçlarımızı dikmek için en uygun zamandayız.  Önümüzdeki haftalarda gıda ormanımız için fidanlarımızı dikmeye başlayacağız. Hem belki uyum içinde, birbirimizi besleyerek yaşayabileceğimizi de hatırlamış oluruz. Ormanımız olsun, birlikte orman olalım.

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/470745809801010/