Tohum Topu Nasıl Yapılırmış, Umut Nasıl Serpilirmiş?

Yaza davetimiz İstanbul’un her yerinden genç yaşlı bir sürü insanı getirdi Roma Bostanı’na.  Nasıl da hazırmış herkes baharın, yazın illa ki geleceğini hatırlamaya.

5 yıldır dünyanın çeşitli yerlerinde Fukuoka’nın öğrencilerinin doğal tarım çiftliklerini ziyaret eden ve oralarda gönüllü olarak çalışan ve 3 yıl önce de Edessa’daki doğal tarım merkezini devralan Kutlukhan Özdemir bizimleydi ve uygulamalı bir şekilde tohum topunun yapılışını anlattı bize.

‘Tohumları seçerken yerel ve güçlü türler seçmeye dikkat edin!,’ diyordu Kutlukhan, öyle de oldu. Alakır’dan, Bayramiç Yeniköy’den, Fethiye Refikler’den, Piyalepaşa ve Yedikule Bostanları’ndan yüzün üstünde tohum türü geldi etkinlik için. Güçlü tohumlar yetiştiren ne çok dostumuz var!

Fukuoka’nın prensiplerini öğrenmek ve uygulamak iyi geldi herkese. Çünkü bu yöntemde, tüm tohum türlerini karıştırmak, kille birlikte hamur kıvamına getirmek, bir kaç gün kurutup, etrafa saçıp, doğaya müdahale etmeden beklemek düşüyor bize. Doğanın aklının bizimkinden zengin olduğunu bilmek, tohumun kendi yolunu bulacağını anlamak şifa oluyor insana.

Ortalığın karanlık, komşuların birbirlerine uzak hissettiği bu zamanlarda o gün bize katılamayanlar da tohum topu yapmayı öğrensin diye, etkinlikten video ve fotoğraflar paylaşıyoruz.

Birlikte üretebileceğimize, doğal tarım çiftlikleri ve gıda ormanları yaratabileceğimize, doğanın aklına ve hayata inancımız çoğalarak devam etsin. Amin!