Gıda Ormanı Atölyesi

Pazar günü ağaçlarımızı dikmeden önce neyi, neden, nasıl, niçin yaptığımızı öğrenmek isterseniz Cumartesi günü önce buraya uğrayabilirsiniz:

Gıda Ormanı nedir? Nasıl uygulanır?

Orman ekosistemini taklit ederek gıda üretmek mümkün müdür? Konvansiyonel ve tek yıllık gıda üretim sistemlerine göre daha verimli gıda sistemi tasarlayabilir miyiz?

Tabii ki evet.

Gıda ormanı, çoğunluğu çok yıllıklardan oluşan kalıcı tarım yöntemidir. Gıda üretiminin ötesinde monokültür yerine çoklukültürü destekler, toprak kalitesi ve canlı çeşitliliğini arttırmayı gözetir. Kullanılan bitkiler birbirlerini olumlu yönde etkileyerek uyum içinde yaşarlar. Sistemde gıda üreten türlerin yanı sıra; ilaç, yem ve/veya yakıt olarak kullanılabilecek türlerde olabilir. Meyve ve yemiş veren ağaçlar ile destek türler olan farklı boylardaki ağaçlar, çalılar, otlar ve sarmaşıklar bir gıda ormanını oluşturabilecek elemanlardandır.

Nedir, nasıl uygulanır öğrenmek istiyorsanız bu atölye tam size göre!

Bu atölyede öğreneceklerimizden bazıları:
-Ağacın enerji ve yaşam döngüsü
-Ardıllık
-Gıda ormanı tasarımı; zamanda ve mekanda -istifleme
-Bakımı
-Dikim şekilleri

Atölyede roma bostanında uygulaması yapılacak olan gıda ormanı tasarımını da inceleyeceğiz. Hangi türleri neden seçildiğini ve tasarımdaki konumlarını da konuşacağız. 29 Kasım’daki gıda ormanı uygulamasına davetlisiniz!

Eğitmen
Aybike Zengin

Atölye Mekanı
CREATOLYE / Oba Sok. Oba Apt. 2/A Cihangir Beyoğlu/ İstanbul (Old City Comedy Club)

Atölye Tarihi
28 Kasım 2015 / Cumartesi

Atölye Saati

10:00 – 15:00 arasında yapılacaktır.
10:00 – 12:00 sunum
12:00 – 13:00 öğle molası
13:00 – 15:00 sunum

Atölye Ücreti
100 TL

Öğrenci ve/veya çalışmayanlar için 50 TL
Roma Bostanı gönüllüleri için 50 TL

Katılım 25 kişi ile sınırlıdır. Lütfen kayıt için [email protected] adresine e-mail gönderiniz.

Aybike Zengin kimdir?

Aybike Zengin, 1987 yılında İstanbul’da doğdu. 2010 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı bölümüden mezun oldu. Aynı yıl Bill Mollison ve Geoff Lawton’dan Permakültür Tasarım Sertifikası’nı aldı. Permabllitz İstanbul grubunun kuruluşunda bulundu ve şehirde permakültür uygulamaları yapmaya başladı. 2012 yılında Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü ile çalışmaya başladı. 2013 yılında Avusturalya Permakültür ,Araştırma Enstitüsün’de Geoff Lawton ve Nadia Lawton’ın yanında staj yaptı. Staj süresince Geoff Lawton’dan Permakültür Eğitmenliği, Toprak Yönetimi, Uluslararası Permakültür Yardım Projelerini Yönetme ve Çalışma kurslarını aldı. Permakültür İş Dünyası’nın kurucusu Nick Huggins‘dan Kentsel Permakültür Kursunu, Sürdürülebilir Toprak Yönetimi Kursunu Trust Nature’ın kurucusu Paul Taylor’dan aldı. 2015 yılında, Roma Bostanı tasarımını ve uygulamasını yaptı. 2012 yılından beri peyzaj mimarı olarak permakültür etik ilke ve prensipleri doğrultusunda tasarım ve uygulama projeleri yapmakta, permakültür danışmanlığı ve eğitimi vermektedir. Çeşitli STK’lar ile çalışmaktadır.

Facebook etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/1667914500114511/?ref=22&feed_story_type=22&action_history=null